ul. Krótka 7, Tomaszów Mazowiecki
Pn - Pt 9:00 - 18:00 / Sobota 9:00 - 14:00
601 866 395
Antyrefleks
Co to jest antyrefleks?


  Wybierając okulary w salonie optycznym okulista z dużą dozą prawdopodobieństwa zaproponuje nam okulary z antyrefleksem. Tłumacząc to w możliwie najprostszy sposób - antyrefleks jest specjalną powłoką, dzięki której możemy lepiej widzieć. Głównym zadaniem antyrefleksu jest wygaszanie odbić powstających na soczewce, co pozwoli naszym oczom na większy odpoczynek. Jeszcze niedawno antyrefleks był kojarzony głównie, jako powłoka wykorzystywana przez osoby dużo pracujące przed ekranem komputera. Obecnie staje się już standardem i jest wykorzystywany w większości nowych soczewek okularowych.

Antyrefleks


Kolory i rodzaje antyrefleksu


  Mając świadomość czym właściwie antyrefleks jest możemy zagłębić się nieco w szczegóły na jego temat. Najpopularniejszym kolorem wykorzystywanym w okularach z antyrefleksem jest kolor zielony. Jest on najmniej widoczny i pasuje do większości opraw okularowych. Kilka lat temu można było także zauważyć okulary z antyrefleksem w kolorze niebieskim czy żółtym - obecnie są one rzadko spotykane. Antyrefleks niekoniecznie musi posiadać wyraźny kolor - na rynku dostępne są okulary z tzw. antyrefleksem achromatycznym. Soczewki okularowe są wtedy bezbarwne, natomiast sam antyrefleks traci nieco na skuteczności w wygaszaniu odbić.

  Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej należy zwrócić uwagę na jej dodatkowe właściwości, takie jak:

  - utwardzenie powłoki - od stopnia utwardzenia zależy trwałość okularów
  - wykorzystaniu powłoki antystatycznej, oleofobowej czy hydrofobowej - mają one wpływ na komfort użytkowania, łatwość czyszczenia, pomagają także w lepszym odparowaniu czy nie przyciąganiu kurzu
  - powłoki, które blokują szkodliwe promieniowanie UV
  - powłoki, które blokują szkodliwe działanie światła niebieskiego

  Na zdrowiu oczu nie warto oszczędzać! Pamiętajmy o tym dobierając odpowiednie okulary z powłoką antyrefleksyjną.
Antyrefleks